5 porad jak zainteresować dziecko tenisem

07.04.2016

Zanim zaczniesz czytać, chciałbym abyś zrozumiał, dlaczego dzieci lubią uprawiać sport. Podpowiedź: nie chodzi o wygrywanie.

Ankieta przeprowadzona wśród 28 000 dziewcząt i chłopców wykazała, że najważniejszą przyczyną, dla której uprawiają sport jest „zabawa”, później, „aby robić coś, w czym będę dobry”, a następnie, „aby udoskonalić moje umiejętności” a samo „Wygrywanie" nie było nawet w pierwszej dziesiątce
w przeprowadzonej ankiecie przez Amerykański związek tenisowy (USTA)*

Pozwól grać
Tenis ma swoje specyficzne zasady gry, a zawodnicy spędzili lata ucząc się technik i umiejętności wymaganych, aby utrzymać piłkę w grze. Tenis rozwijał te zasady przez wiele lat. Zapomnij o tych wszystkich słowach  „rób to” , „nie rób tego” „to robisz źle” w momencie, kiedy wprowadzasz dziecko
w tenisowy świat. Pokaż mu radość i przyjemność z grania.

Kiedy przekażesz dziecku  podstawowe zasady tenisa np. sposób trzymania rakiety czy proste uderzenia. To zachęć do gry.  Bez zasad na mini-korcie
z piankowymi lub mało sprężonymi piłeczkami, które spowalniają grę i czynią ją łatwiejszą dla dzieci.

Pozwalaj grać dzieciom spontanicznie – niech ryzykują. Zamienisz tenis w przystań, w której dzieci mogą odpocząć od swojego przeorganizowanego życia. Niech grają a nauczą się ruszać, uderzać i kreować siebie na korcie.

Krótko i aktywnie
Porzuć długie lektury o tym, jak poprawnie poruszać rakietką. Każ im po prostu grać. Zacznijcie z krótkimi grami bazującymi na zabawie, które pomogą poprawić koordynację dziecka.
Na przykład: poskacz  z dzieckiem  po  płaskich kamieniach  lub podrzucaj piłką w parku. Następnie dobrym  pomysłem jest kupno kolorowej piłeczki gumowej z frędzlami. Taką piłkę można podawać z rakiety na rakietę. Kiedy uda się to wam kilkukrotnie, zrób krok w tył i podrzuć łagodnie. Możesz sprawić, że gra będzie większym wyzwaniem  stojąc na jednej nodze lub zwiększając odległość…

Jeśli masz grupę dzieci, upewnij się, że cały czas pozostają w ruchu. Stwórz mini kort przed domem lub na kortach. Jeśli jest obecnych więcej niż czworo dzieci to każ im się zmieniać, aby żadne z nich nie siedziało na miejscu  zbyt długo. Daj dzieciom czekającym  z boku wyzwanie – niech liczą ile razy mogą kozłować piłkę lub ją podrzucać pod rząd.

Uczyń to czymś fajnym
Trzeba przestrzegać tylko tej jednej zasady a na pewno się uda. Za każdym  razem, kiedy chcesz pokazać dziecku nowy sposób gry lub ćwiczenie, zapytaj siebie „Czy to jest zabawne?”

Jeśli masz wątpliwości -  prawdopodobnie nie jest.

Dodaj przyjaciół
Dzieci lubią bawić się ze swoimi przyjaciółmi. Warto zaprosić ich do wspólnej gry i do odkrywania tenisa. Dobrym  pomysłem  na początek jest wynajęcie kortu na urodziny dziecka i zrobienie sportowo-tenisowych urodzin. Wiele klubów tenisowych oferuje takie usługi. Zapewniam, że dzieciom się to spodoba i być może w przyszłości koledzy ze szkoły wspólnie będą uczestniczyć w zajęciach  tenisowych.


*http://www.10andundertennis.com/images/uploads/2011_10_and_Under_Parents_Guide.pdf

Zobacz też:

kodeks rodzica

Kodeks rodzica

08.04.2016

dzieci tenis

Dlaczego dzieci powinny grać w tenisa?

07.04.2016

Porozmawiajmy:

  502 357 418

Napisz do mnie:

  kontakt@andrzejgembiak.pl