Dlaczego dzieci powinny grać w tenisa?

07.04.2016

Każdy rodzic, który zapisuje swoje dziecko do szkółki tenisowej marzy, aby jego dziecko zostało następnym Rogerem Federerem, Agnieszką Radwańską czy Rafaelem Nadąłem. To marzenie jest piękne. Pod warunkiem, że jest to marzenie dziecka a nie tylko rodziców.

Każde dziecko powinno być zachęcane do marzeń, a rodzice i trenerzy powinni walczyć o każdą możliwość, aby rozwijać ich pasje.

Nie jest dobrze, gdy rodzice akceptują sytuację, kiedy dziecko marzy tylko o pieniądzach czy o zostaniu światowej klasy tenisistą. Zbyt często zdarza się, że młodzi zawodnicy prawdziwie kochający ten sport są zmuszani do porzucenia tenisa na rzecz nauki w szkole. Rodzice wiedza, że warto się również skupić na dobrej edukacji dziecka i nie chcą ryzykować pokładając całe swoje nadzieje w ewentualnej jego karierze tenisowej.

Chęć, aby stać się profesjonalnym graczem jest ogromnym wyzwaniem. Niewielu graczy jest w stanie zmienić się z topowego młodzika na profesjonalnego sportowca, który będzie w stanie utrzymać siebie
i rodzinę z profesjonalnej gry. Nie ma tutaj żadnej gwarancji. Nawet najlepiej zapowiadającemu się zawodnikowi może przytrafić się kontuzja, która zepsuje plany na przyszłość. Jest wiele czynników, które muszą współgrać, aby zawodnik stał się profesjonalistą.

O to one:

Wsparcie finansowe
W Polsce większość aspirujących zawodników sami opłacają koszty podróży i życia podczas wyjazdów na turnieje. Młody zawodnik ma ogromny problem z pozyskaniem sponsoringu natomiast inaczej to wygląda
z grającymi w ściślej czołówce. Są kraję np. Hiszpania gdzie kluby tenisowe w których trenują zawodnicy zwracają im cześć kosztów turniejowych.
 
Trener
Gracz potrzebuje odpowiedniego trenera w odpowiednim czasie. Trener Tenis 10 najlepiej sprawdzi się na początku drogi tenisowej, który oszlifuje „diament”. Później jest możliwe, że trener z odpowiednią wiedzą zawodniczą i psychologiczna grający profesjonalnie w turniejach doprowadzi zawodnika na szczyty rankingów. Niestety, ze względów finansowych, trudno o dobrego trenera na różnych etapach rozwoju.

Partnerzy do gry
Codzienny dostęp do innych wyszkolonych graczy o różnych umiejętnościach jest niezbędny do utrzymania turniejowej wytrzymałości, aby grać na najwyższym poziomie.

Obiekty sportowe
Tutaj nie tylko chodzi o dostęp do dobrej jakości kortów, ale również do sal treningowych czy programów fitness. Dzisiejsza gra wymaga niesamowitego poziomu wysportowania, który nigdy nie może być zaniedbany.
 
Wsparcie emocjonalne
Ogromnym wyzwaniem emocjonalnym jest przejście z turniejów młodzieżowych, które wygrywało sie często do turniejów seniorskich gdzie czasami przegrywa się 10 razy z rzędu. Ogromnym znaczeniem jest też posiadanie odpowiedniego wsparcia emocjonalnego od rodziny i przyjaciół, a także trenerów.

Świetnym przykładem takich wyzwań jest hinduski tenisista Leander Paes. Mimo, że jako dziecko był numerem jeden na świecie i wygrał juniorski Wimbledon i juniorski US Open, cały czas walczy, aby uzyskać takie szczytowe wyniki w profesjonalnej karierze seniorskiej. Przeszedł przez okres w którym przegrywał
w pierwszych rundach. Jego ojciec musiał przekonywać swoich przyjaciół, aby zasponsorowali Leandera na pokrycie jego wydatków. Młody hindus przeżył depresję a jego pewność siebie mocno zmalała. Na szczęście Leander umiał grać profesjonalnie i wiedział, że nie może się poddawać i dlatego grał dalej. Miał także silne wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Jego historia jest przykładem sukcesu, ale istnieją setki innych tenisistów, którzy nie byli w stanie tego dokonać.

Czy znaczy to, że ci, którzy dążyli do spełnienia marzeń, lecz nie udało im się zostać topowymi graczami, są przegranymi w życiu i stracili czas grając w tenisa wtedy, kiedy powinni się uczyć?

Nie sądzę. Wierzę, że wkładanie serca w dążenie do perfekcji w sporcie takim jak tenis, może zapewnić najlepszą możliwą naukę prowadzącą do prawdziwego życiowego sukcesu. To dlatego, że sporty
a w szczególności tenis, uczą życiowych umiejętności, które zamieniają się w sukces w każdej dziedzinie do której trudno jest się przygotować w innym miejscu, a szczególnie w szkole.

Spójrzmy na kilka z nich:

Odpowiedzialność i branie jej na siebie
 Tenis jest cudowną mieszanką indywidualnego sportu z aspektem drużynowym. Uczy nas nie robić wymówek w momencie, kiedy zewnętrzne czynniki nie pozwalają grać na naszym najlepszym poziomie. Jeśli przegrasz mecz musisz spojrzeć na siebie i swoją grę oraz określić w czym czujesz się najsłabiej
i nad czym musisz popracować w przyszłości, aby uzyskać lepsze wyniki. Te cechy musi mieć każdy lider.

Wytrwałość (nie poddawanie się)
Unikalny system punktowy tworzy wspaniałe warunki do uczenia się na błędach i do osiągania sukcesów mimo braku nadziei. Jest to bardzo wybaczający sport gdyż zawsze można odmienić losy gry. Dzieci, które mają cechę niepoddawania się, zawsze odniosą w życiu sukces. Będą przygotowane do zmierzenia się z błędami, które na pewno pojawią się w ich późniejszym życiu.

Ciągłe doskonalenie
Nie ma skrótów do sukcesu w sporcie takim jak tenis. Wiele godzin praktyki jest konieczne. Gracze muszą być cały czas świadomi swoich osiągnięć, mieć rutynę treningową i zawsze dążyć do doskonalenia. Muszą być otwarci na naukę z wielu źródeł. Zadanie ciągłego kształcenia się nie dotyczy tylko tenisa, ale często dotyka również innych sfer życia.

Samodyscyplina
Jednym z kluczy do sukcesu w życiu jest zdolność do wyrzeczenia się przyjemności w celu osiągnięcia bardziej znaczącego w życiu celu. Dzieci, które grają w tenisa, często muszą rezygnować z wielu trywialnych przyjemności. To jednak gwarantuje, że nie będą otyli, nie wpadną w złe towarzystwo, ani nie będą tracić czasu na zajęcia typu gry wideo, telewizja czy inne nawyki wieku dziecięcego w które tak łatwo wpaść zwłaszcza, kiedy nie mają określonego celu w życiu.

ŚWIATOWE ZNAJOMOŚCI
Zdarza się, że niektórzy koledzy szkolni zarzucają tenisistom czy innym sportowcom, ze opuszczają zbyt wiele imprez młodzieżowych i nie uczestniczą w integracji społecznej. Jednak okazuje się, że sportowcy ci bardzo dobrze dogadują się z dorosłymi ludźmi takimi jak trenerzy, dyrektorzy turniejów czy z rodzicami innych graczy. Gdy zaczynają podróżować, aby grać w zawodach, poznają też inne kultury i inne języki narodowe To poszerza ich wiedzę o świecie i akceptację innych środowisk. Tenisiści są zazwyczaj bardzo otwarci i tolerancyjni, zaprzyjaźniają się z każdym kogo poznają. Tenis jest tak międzynarodowym sportem, że ich otwartość na świat, ludzi, kulturę wzrasta wręcz automatycznie.

Rozwój kariery
Ponieważ wysoko wykwalifikowani i odnoszący sukcesy ludzie grają w tenisa, umiejętność takiej swoistej wymiany barterowej. Na tym poziomie może otworzyć drzwi do szans, które nigdy nie byłyby dostępne dla zwykłego człowieka. Jest to umiejętność spotykania się, grania i uspołeczniania z ludźmi z całego świata.  W swoim życiu spotykałem wiele przykładów tego aspektu. Często zdarzało się, że ludzie majętni czy wpływowi prosili o grę z danym zawodnikiem. Zawodnik ten miał rzadką okazję porozmawiania z nimi, nawiązania kontaktów. Często tok rozmów wiązał się z jakaś prośbą czy czystym biznesem. Spotkałem także wielu zwyczajnych pracowników korporacji grającymi ze swoimi prezesami.

Swiadomość bycia dobrze wysportowanym
Kiedy dziecko pokocha sport taki jak tenis, musi stać się świadomym własnego ciała i tego, co jest wymagane, aby lepiej grać. To ustrzeże je od bycia częścią okropnej epidemii tych czasów – otyłości wśród dzieci. Doprowadzi to do nawyku zdrowego życia i ćwiczenia, który ogromnie zmieni ich życie i pozytywnie odbije się na ich zdrowiu.

Zdobywanie życiowej pasji
Kiedy dziecko odkrywa prawdziwą pasję na całe życie i jest w stanie zrezygnować z wielu innych mało znaczących przyjemności. Wtedy dąży do rozwoju tej pasji - uczy się dzięki niej jak to jest być całkowicie zaangażowanym. Działa to na inne aspekty życia. 
 
Kiedy dziecko  pogłębia swoją pasję tenisową, odkrywa prawdziwą radość z ciężkiej pracy i wie (lub to odkryje), że jest to potrzebne w celu osiągnięcia czegoś wielkiego. Nawet, jeśli nie osiągnie kariery tenisisty to znajdzie inną ścieżkę, do której przeleje swoją pasję a jego życie stanie się pełniejsze i bardziej znaczące.
 

Wymieniłem ważne przyczyny, dlaczego dzieci powinny być zachęcane do grania w tenisa, ale na koniec jest jeszcze jedna rzecz, która ma znaczenie.

Dzieci powinny postrzegać tenis, jako coś ekscytującego i zabawnego. Jeśli naprawdę im się ten sport spodoba i szczerze o tym powiedzą to mocno zachęcajmy je do niego. Pomóżmy w każdej sytuacji.
Jeśli jednak tenis im się nie spodoba, nie powinny być do niego zmuszane. Lepiej będzie, jeśli zrobią sobie przerwę od tego sportu, niż żeby czuły się zmuszane do robienia czegoś, czego nie lubią.

Tenis powinien być radością.Treningi i wyrzeczenia powinny być czymś, co wyjdzie z serca dziecka.
Ci, którzy naprawdę kochają sport na pewno odniosą sukces w całym swoim życiu.

Zobacz też:

kodeks rodzica

Kodeks rodzica

08.04.2016

5 porad tenis dziecko

5 porad jak zainteresować dziecko tenisem

07.04.2016

Porozmawiajmy:

  502 357 418

Napisz do mnie:

  kontakt@andrzejgembiak.pl